Kontakt

För att ställa frågor gällande avfallsplanen, kontakta din kommuns ansvarige eller använd kontaktformuläret nedan.

Avesta

Daniel Zetreus
Telefon: 0226-64 51 10
E-post: daniel.zetreus@avesta.se

Leif Markfjärd
Telefon: 0226-64 51 93
E-post: leif.markfjard@avesta.se

Borlänge

Helena Faktus
Telefon: 0243-740 93
E-post: helena.faktus@borlange.se

Mikael Nilsson
Telefon: 0243-732 82
E-post: mikael.nilsson@borlange-energi.se

Jan Bohman
Telefon: 070-238 71 26
E-post: jan.bohman@borlange.se

Falun

Kontaktcenter
Telefon: 023-830 00
E-post: kontaktcenter@falun.se

Gagnef

Sofia Nyberg
E-post: sofia.nyberg@gagnef.se

Karin Olofsson
E-post: karin.olofsson@dvaab.se

Hedemora

Sara Olofsson
Telefon: 0225-340 84
E-post: sara.olofsson@hedemora.se

Leksand

Karin Olofsson
E-post: karin.olofsson@dvaab.se

Ludvika

Erika Brömses
Telefon: 0240-309 04
E-post: erika.bromses@wbab.se

Malung-Sälen

Cecilia Öster
Telefon: 0280-185 78
E-post: cecilia.oster@vamas.se

Anne Johansson
Telefon: 0280-185 73
E-post: anne.johansson@vamas.se

Mora

Göran Brorsson
Telefon: 0250-55 27 22
E-post: goran.brorsson@nodava.se

Eva Larsson
Telefon: 0250-261 52
E-post: eva.larsson@mora.se

Orsa

Göran Brorsson
Telefon: 0250-55 27 22
E-post: goran.brorsson@nodava.se

Rättvik

Barbro Wallgren
E-post: barbro.wallgren@rattvik.se

Karin Olofsson
E-post: karin.olofsson@dvaab.se

Smedjebacken

Erika Brömses
Telefon: 0240-309 04
E-post: erika.bromses@wbab.se

Säter

Camilla Sundberg Skogström
E-post: camilla.sundberg-skogstrom@sater.se

Vansbro

Razan Koj
E-post: razan.koj@vansbro.se

Thomas Carlsson
E-post: thomas.carlsson@vansbro.se

Karin Olofsson
E-post: karin.olofsson@dvaab.se

Älvdalen

Göran Brorsson
Telefon: 0250-55 27 22
E-post: goran.brorsson@nodava.se


  • När du lämnar en synpunkt eller en fråga via något av våra e-postformulär lagras dina personuppgifter i syfte att de kommuner som ansvarar för Avfallsplanering i Dalarna ska kunna nå dig när vi behöver följa upp dina åsikter. Enligt personuppgiftslagen får vi inte registrera dina uppgifter utan ditt godkännande. Genom att du klickar på ”Skicka” i våra e-postformulär godkänner du att de kommuner som ansvarar för Avfallsplanering i Dalarna lagrar dina uppgifter. De kommuner som ansvarar för Avfallsplanering i Dalarna är skyldig att på din begäran rätta, blockera och utplåna uppgifter (28 § PuL). Enligt PuL har varje registrerad rätt att en gång per år erhålla besked, efter skriftlig ansökan, om personuppgifter som rör den sökande behandlas eller inte (26 §). Din ansökan enligt 26 § PuL skickas till info@avfallsplandalarna.se
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.