Materialåtervinning

Materialåtervinning avser främst förpackningar och returpapper som lämnas till förpacknings- och tidsningsinsamlingens system (återvinningsstationer). Dessutom inräknas sådant som hushållen lämnar på återvinningscentralen såsom wellpapp, plast, metall och textil. Ett högt tal indikerar att källsortering av förpackningar och returpapper fungerar bättre och att grovavfallet lämnas vid återvinningscentral i avsedd container.

Mängd hushållsavfall till materialåtervinning, kg/person2016201720182019202020212022
Avesta113136112117
Borlänge128129121118
Falun176184158134
Gagnef141169139136
Hedemora114112107122
Leksand136137129126
Ludvika136116149155
Malung-Sälen71728280
Mora148142152134
Orsa135129141134
Rättvik141147144138
Smedjebacken129136130125
Säter-106115117
Vansbro147125132137
Älvdalen130130158139
Dalarna132131131127
Sverige137135115117
Grönt visar om värde är 10 % bättre än medel i Sverige och rött om det är 10 % sämre.