Återvinningscentraler

Grovavfall från hushåll lämnas normalt vid återvinningscentral om inte kommunen har budning för hämtning vid bostad. Med grovavfall menas normalt skrymmande avfall som inte ska lämnas i någon av de kärl som står vid bostaden (mat- och restavfall). Det kan vara svårt att värdera mängden grovavfall men ett högt värde kan indikera att företagsavfall blandas ihop med hushållens avfall vilket ökar kostnaderna för hushållen då företag ska betala särskilt för detta. Det kan också spegla konjunktur och hushållens förmåga och vilja att renovera sina bostäder. På senare tid är det allt vanligare att kommunen ordnar så att grovavfall kan lämnas så att någon annan kan använda materialet om det fortfarande är funktionsdugligt (återanvändning).  Det kan gälla husgeråd, möbler, friluftsartiklar, textilier och byggmaterial.

Mängd grovavfall, kg/person2016201720182019202020212022
Avesta253305194184
Borlänge104129150156
Falun190227225168
Gagnef251303311286
Hedemora238161248286
Leksand246268293301
Ludvika175181183190
Malung-Sälen195230172275
Mora258246268242
Orsa309248350361
Rättvik262249246259
Smedjebacken326183187238
Säter-305329307
Vansbro219231227203
Älvdalen107154202189
Dalarna224228239243
Sverige207210192202
Grönt visar om värde är 10 % bättre än medel i Sverige och rött om det är 10 % sämre.