Återvinningscentraler

Grovavfall från hushåll lämnas normalt vid återvinningscentral om inte kommunen har budning för hämtning vid bostad. Med grovavfall menas normalt skrymmande avfall som inte ska lämnas i någon av de kärl som står vid bostaden (mat- och restavfall). Det kan vara svårt att värdera mängden grovavfall men ett högt värde kan indikera att företagsavfall blandas ihop med hushållens avfall vilket ökar kostnaderna för hushållen då företag ska betala särskilt för detta. Det kan också spegla konjunktur och hushållens förmåga och vilja att renovera sina bostäder. På senare tid är det allt vanligare att kommunen ordnar så att grovavfall kan lämnas så att någon annan kan använda materialet om det fortfarande är funktionsdugligt (återanvändning).  Det kan gälla husgeråd, möbler, friluftsartiklar, textilier och byggmaterial.

Mängd grovavfall, kg/person2016201720182019202020212022
Avesta253305194
Borlänge104129150
Falun190227225
Gagnef251303311
Hedemora238161248
Leksand246268293
Ludvika175181183
Malung-Sälen195230172
Mora258246268
Orsa309248350
Rättvik262249246
Smedjebacken326183187
Säter-305329
Vansbro219231227
Älvdalen107154202
Dalarna224228239
Sverige207210200
Grönt visar om värde är 10 % bättre än medel i Sverige och rött om det är 10 % sämre.