Förebygga avfall

Förebyggande av avfall innebär att avfall inte uppstår. Att inte köpa saker eller undvika användande av förpackningar är exempel på förebyggande.

Återanvändning är också ett sätt att förebygga.

Materialåtervinning bidrar till att hushållsavfallet som behöver förbrännas minskar. Därför är det viktigt att lämna förpackningar och returpapper till materialåtervinning.

Mängd insamlat restavfall, kg/person2016201720182019202020212022
Avesta196179193
Borlänge174168162
Falun102107111
Gagnef845756
Hedemora177188183
Leksand140142144
Ludvika241229227
Malung-Sälen113106119
Mora116113112
Orsa166149147
Rättvik126122130
Smedjebacken146141167
Säter-194196
Vansbro9199108
Älvdalen150128125
Dalarna144141145
Sverige182177172
Grönt visar om värde är 10 % bättre än medel i Sverige och rött om det är 10 % sämre.