Förebygga avfall

Förebyggande av avfall innebär att avfall inte uppstår. Att inte köpa saker eller undvika användande av förpackningar är exempel på förebyggande.

Återanvändning är också ett sätt att förebygga.

Materialåtervinning bidrar till att hushållsavfallet som behöver förbrännas minskar. Därför är det viktigt att lämna förpackningar och returpapper till materialåtervinning.

Mängd insamlat restavfall, kg/person2016201720182019202020212022
Avesta196179193189
Borlänge174168162151
Falun102107111102
Gagnef84575654
Hedemora177188183171
Leksand140142144148
Ludvika241229227197
Malung-Sälen113106119103
Mora116113112102
Orsa166149147134
Rättvik126122130127
Smedjebacken146141167146
Säter-194196202
Vansbro9199108109
Älvdalen150128125121
Dalarna144141145137
Sverige182177167161
Grönt visar om värde är 10 % bättre än medel i Sverige och rött om det är 10 % sämre.